Koruna před zasedáním ČNB koriguje ztráty

cnb_bankovni_rada_01

Koruna v minulém týdnu posilovala a během pátku se dokonce opětovně dostala pod hranici 24,0 EUR/CZK, kde začíná i tento týden. To odpovídá i posunu očekávání, kdy trh na základě FRA sazeb očekává do konce roku pokles základní sazby o 40bb, tedy o zhruba 15bb méně než před týdnem.

Investoři tak zčásti reflektovali více jestřábí výroky některých členů bankovní rady, zejména pak guvernéra Aleše Michla, který těsně před začátkem mediální karantény na půdě parlamentu pronesl, že „inflace je stále vysoká a je na úrovni, která neumožňuje snížit úrokové sazby“.

Vystoupil tak proti více holubičím výrokům svých viceguvernérů, kdy Eva Zamrazilová již v předminulém týdnu připustila oslabování koruny, později pak Jan Frait v rozhovoru pro Reuters řekl, že diskuze o snižování sazeb přijde bez pochyb na podzim. Trh tak v protichůdných výrocích hledá nejpravděpodobnější cestu, kterou patrně určí až čtvrteční zasedání ČNB.

Tento týden bankovní rada úrokové sazby nezmění, stabilita je velmi pravděpodobná i pro zářijové setkání. Pro trh bude zajímavá především nově zveřejněná prognóza doplněná o komentář guvernéra Aleše Michla.

Vzhledem k poslední prognóze a současnému vývoji, který jde ve směru rychlejšího ústupu inflace a podle dnes zveřejněných dat horšího vývoje tuzemské ekonomiky, lze předpokládat, že analytický útvar skrze novou prognózu doporučí bankovní radě začít se snižováním sazeb. Ta ale vzhledem k dřívějšímu příklonu k alternativnímu scénáři (bez zvyšování) patrně bude chtít sazby držet na vyšších úrovních po delší dobu.

Hlavní otázkou i ve směru dalšího vývoje kurzu koruny tak nyní je, jak dlouhá tato „delší doba“ ve skutečnosti bude a jakým tempem následně ČNB bude pokračovat ve snižování sazeb. Vzhledem k blížícímu se uvolňování může jakýkoliv konkrétnější náznak přinést výraznější volatilitu kurzu koruny jedním či druhým směrem.

Posilování z posledního týdne prozatím dokazuje, že trhy očekávají spíše další jestřábí vystoupení guvernéra Michla bez diskuze o snižování sazeb. Případné holubičí překvapení by tak mohlo vést ke znatelnějšímu oslabení.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat