Koruna pod tlakem domácích sazeb

Koruna v posledních měsících vyklízí pozice a oproti dubnovým maximům již odepsala více než 60 haléřů. Prodejní tlaky přetrvávají také v tomto týdnu, když koruna prolomila hranici 23,90 EUR/CZK. Na první pohled je překvapivé, že české měně nepomáhá ani dobrá nálada na globálních trzích – solidní zisky amerických akciových indexů a pokles úrokových sazeb v reakci na slabší inflační čísla. Podobně ani slabší dolar, jenž typicky hraje koruně do karet, tentokrát větší vzpruhu nepřinesl.

Důvodem je fakt, že k prudké korekci dochází i podél tuzemské výnosové křivky. Pokles sazeb je sice primárně reakcí na vývoj na hlavních trzích, svou roli však hrají také domácí faktory – především série holubičích makro čísel a přesvědčivě nastolená desinflační trajektorie. Výsledkem jsou rostoucí tržní sázky na pokles úrokových sazeb v podání ČNB – o více než 100bps ještě do konce letošního roku. Pro korunový trh by tento scénář implikoval výrazné zúžení úrokového diferenciálu a zjevnou pobídku pro těkavý zahraniční kapitál jít zase o dům dál.

Koruně nehrají do karet ani poslední komentáře tuzemských centrálních bankéřů. Nejprve od Tomáše Holuba, dlouhodobého jestřába v rámci bankovní rady, který již nevidí prostor pro vyšší sazby. Eva Zamrazilová pak v tomto týdnu podotkla, že očekává postupné oslabování tuzemské měny až o jednu korunu na horizontu dvanácti měsíců. Pro trhy může jít o lehce holubičí překvapení vzhledem k ochotě tolerovat i slabší kurz, než se kterým počítá aktuální prognóza (24,40 EUR/CZK ve třetím čtvrtletí příštího roku).

To vše může korunu držet dále pod tlakem, zvláště pokud by v příštím týdnu měla ECB doručit další jestřábí překvapení. Ani v takovém případě ale nečekáme dramatickou korekci – v platnosti zůstává brzda v podobě intervenčního závazku, a přestože ČNB časem nemusí vadit slabší kurz koruny, rozhodně nebude chtít nyní vidět její skokové oslabení. Navíc máme za to, že aktuální sázky na letošní pokles úrokových sazeb v Česku jsou přehnané, což by mělo výhledově zčásti tlumit prodejní tlaky na koruně.


Autorem textu je  Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat