Koruna mírně oslabovala, z Maďarska přišlo varování

Minulý týden byl na ekonomická data slabší, a tak při absenci významnějších událostí koruna korigovala pozitivní vývoj z předcházejících týdnů. Vůči začátku týdne oslabila proti euru zhruba o dvacet halířů k 23,50 EUR/CZK, v průběhu dneška ale znovu posiluje. Po delší době zároveň nedržely měny v regionu společný směr, kdy zatímco polský zlotý navázal na dubnový pozitivní trend a dále posiloval, koruna spolu s forintem ztrácela.

U forintu se o hlavní díl ztrát postaral již začátkem týdne viceguvernér maďarské centrální banky, který nečekaně otevřel diskuzi o budoucím snižování sazeb. Již na zítřejším zasedání NBH tak nelze vyloučit snižování tzv. zápůjční sazby, která aktuálně dosahuje 25 %, což by představovalo první krok ve směru snižování hlavní úrokové sazby. Po zveřejnění rozhovoru maďarský forint ztratil přes 2 %, část ztrát ale v týdnu smazal.

Podobná rizika vidíme i u české koruny, kdy ČNB na příštím zasedání (3.května) zveřejní prognózu, ve které již nemusí být doporučeno další zvyšování sazeb. Naopak může prognóza rovnou otevírat prostor pro jejich snižování. To by výhledově mohlo snížit atraktivnost koruny pro zahraniční investory, kteří mj. využívají kladného úrokového diferenciálu a kurzového závazku ČNB pro tzv. carry trade, kdy si investor půjčuje eura a investuje je do korunových aktiv.

Tento týden má potenciál ovlivnit kurz koruny opět zejména globální dění, kdy ve čtvrtek vychází odhad amerického HDP za první kvartál letošního roku, v pátek pak dorazí spolu s německou inflací obdobný údaj i z hlavních ekonomik eurozóny. Dohromady tato čísla budou představovat jeden z posledních dílků před květnovým zasedáním Fedu (3. května) a ECB (4. května).

Zejména silný výsledek v USA by mohl vést k přehodnocení současných tržních očekávání, že americká centrální banka bude muset ještě před začátkem roku začít snižovat sazby. To by patrně vedlo k posílení dolaru vůči euru, a i k celkovému slabšímu vývoji evropských měn, včetně koruny.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat