Koruna je více pod vlivem domácího dění

coin-2420840_1280

Zatímco v předcházejících měsících reagovala koruna zejména na globální dění, v posledních týdnech jsou otěže v rukou domácí ekonomiky. Zkraje měsíce přineslo pozitivní impuls zasedání ČNB, kde namísto očekávaného jednoho hlasu pro zvýšení sazeb zvedli ruku pro 25bb hike hned tři ze sedmi členů bankovní rady.

V minulém týdnu ale opačným směrem vyzněl výsledek inflace, který skončil pod tržním očekáváním a spolu s představeným konsolidačním balíčkem vlády neguje část argumentů pro další utahování měnové politiky. Koruna tak opětovně oslabila k hranici 23,60 EUR/CZK, kde se pohybuje i začátkem tohoto týdne.

Ačkoliv ČNB bude v červnu opět rozhodovat mezi stabilitou a zvýšením sazeb, čím dál tím více se přibližuje okamžik prvního snížení sazeb. Zelenou bankovní rada dostala již od svého analytického týmu, kdy nová prognóza radí snižovat sazby od Q3’23. Guvernér Michl se ovšem i nadále spíše kloní k alternativnímu scénáři, který pracuje se stabilitou sazeb až do konce letošního roku.

V následujících měsících by tak přicházející ekonomická data měla naznačit, jakým směrem se bankovní rada vydá. Ostatně možnost letošního snižování sazeb guvernér Michl na poslední tiskové konferenci nevyloučil. Kromě statistiky spotřebitelských cen bude silně záležet i na dynamice mezd, která aktuálně představuje zásadní hrozbu pro postupný návrat inflace ke svému cíli.

V červnu vycházející čísla za první kvartál letošního roku tak mohou dát bankovní radě signál k dřívějšímu snižování, stejně tak ale mohou přesvědčit některého z váhavějších členů bankovní rady k hlasu pro zvýšení sazeb. Tato nejistota tak v nejbližších týdnech může představovat hlavní impuls pro korunu, která bude více reagovat na čísla z domácí ekonomiky a komentáře členů bankovní rady.

Současný vývoj představuje riziko pozdějšího snižování sazeb, než se kterým počítá naše prognóza (Q3’23) a proto je náš výhled aktuálně pod revizí. U koruny očekáváme i nadále postupné oslabování ze současných úrovní.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat