Koruna i přes verbální podporu z ČNB zůstává u 24,5 EUR/CZK

Koruna v minulém týdnu zažila obchodování vesměs nad úrovní 24,50 EUR/CZK, kdy k posílení ji až na přelomu týdne pomohl rozhovor s guvernérem Alešem Michlem, který opět vyzněl spíše jestřábím dojmem. Podle Michla je potřeba udržovat měnovou politiku přísnou do doby, než si bude ČNB jistá, že inflace míří dlouhodobě ke 2 %.

A zároveň uvedl, že ČNB neplánuje snížit sazby „v září či říjnu a podobně“. Zvýšení sazeb na zasedání v příštím týdnu (27. září) je nepravděpodobné; pro listopadové a prosincové zasedání ale zůstávají možnosti posunu níže stále otevřené. Komentář guvernéra Michla vnímáme spíše jako verbální intervenci k zastavení depreciace koruny nežli závaznější vymezení harmonogramu pro další hlasování o snižování sazeb.

Z pohledu globálního dění bylo v minulém týdnu nejdůležitější zasedání Evropské centrální banky, která zvýšila sazby, zároveň ale naznačila, že by v letošním roce mohlo jít již o poslední posun vzhůru. Trh si „holubičí zvýšení sazeb“ spolu s prognózou na slabší růst ekonomiky a vyšší inflaci vyložil negativně a nečekané zvýšení sazeb vedlo k dalšímu oslabení eura vůči dolaru pod 1,07 EUR/USD.

Tento týden bude z pohledu globálního dění nejdůležitější událostí středeční zasedání americké centrální banky. Většina členů již v průběhu minulých týdnů naznačila plán nezvyšovat na zářijovém zasedání sazby, otázkou tak zůstává především další výhled. V rámci nové prognózy vyjde i aktualizovaný „dot-plot“ značící plány jednotlivých členů na další vývoj sazeb.

Poslední prognóza počítala do konce roku 2023 s ještě jedním hikem (ze současných úrovní), ten patrně zůstane v tabulce narýsovaný i po vydání nové aktualizace. Vzhledem k silnějšímu ekonomickému růstu mohou být členové opatrnější i v očekávaných sazbách pro konec roku 2024, kdy budou chtít naznačit svůj apetit pro vyšší sazby po delší dobu.

Jestřábí vyznění ze strany Fedu by v důsledku mohlo představovat negativní impuls pro euro, a i další evropské měny, vzhledem k výhledu na klesající úrokový diferenciál. Mimo globální dění pak budou na českou korunu dopadat i poslední komentáře členů bankovní rady ČNB před začátkem mediální karantény (čtvrtek).


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat