Inflační tlaky na straně výrobců dále ustupují

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v červnu poklesly o 0,3 %, což znamená, že trend klesajících cen pokračuje, ale tempo od dubna zpomaluje. Meziročně byl zaznamenán nárůst o 1,9 %. V zemědělském sektoru ceny meziměsíčně poklesly o 0,9 % a meziročně dokonce o 13,8 %. V květnu klesly ceny v tomto sektoru poprvé po dvou letech (o 10,2 %) a nyní došlo ještě k výraznějšímu poklesu. To ceny stavebních prací opět vzrostly jak meziměsíčně (o 0,1 %) tak meziročně (o 6,0 %), ale tempo rostoucích cen bylo nižší než v květnu. Ceny tržních služeb pro podniky v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 % a v meziročním byly vyšší o 6,1 %.

Po poklesu spotřebitelské inflace pod 10 % i ceny průmyslových výrobců dále klesají, což signalizuje oslabující inflační tlaky v ekonomice. Na posledním zasedání České národní banky prohlásil guvernér Aleš Michl, že se i příště bude rozhodovat o zvýšení či ponechání základní úrokové sazby. Nicméně vzhledem k příchozím datům a postupu bankovní rady v posledním roce je těžko představitelné, že by základní úroková sazba mohla být zvýšena.

Naopak by se mohlo začít diskutovat o začátku zahájení procesu snižování základní úrokové sazby. Tento krok ostatně predikujeme již delší čas a podobně to vidí i trh. Navíc během včerejška viceguvernérka Eva Zamrazilová prohlásila na půdě Poslanecké sněmovny, že se blíží čas diskuze k možnému uvolnění současné utažené měnové politiky. Zároveň by to znamenalo možnou korekci české koruny, kdy očekáváme, že ve zbytku roku by se koruna měla dostat nad hranici 24 EUR/CZK.

Podíváme-li se na jednotlivé kategorie cen průmyslových výrobců, tak nejvíce v meziměsíčním srovnání klesly ceny chemických látek a chemických přípravků (o 2,9 %). Ke snížení cen došlo také u základních kovů (o 2,0 %), kovodělných výrobků (o 0,7 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 0,6 %) a u potravinářských výrobků (o 0,4 %). Naopak vzrostly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat