Inflace v březnu poklesla, meziročně dosáhla 15 %

czech-republic-g912f00c19_1280

Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly meziročně o 15,0 %, meziměsíčně o 0,1 %. Stejně jako v únoru tak tempo klesalo u obou sledovaných metrik. Meziměsíčně inflace poklesla z lednových 6,0 % na 0,6 % v únoru a nyní do blízkosti stagnace v březnu. Meziroční dynamika z lednových 17,5 % a únorových 16,7 % poklesla na rovných 15 % i díky vyšší srovnávací základně z loňského roku, zejména v případě energií a pohonných hmot.

„Při pohledu na meziměsíční výsledek vyčnívají tři sektory, kde nárůst cen proti únoru přesáhl 1 %. Jde o sektor odívání a obuvi, zdraví a také stravování a ubytování. V posledním sektoru přispěl k vyššímu růstu cen zejména rychlejší pohyb cen u ubytovacích (+2,5 %) nežli stravovacích (+0,9 %) služeb,“ říká Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

Robustní cenové tlaky jsou v sektoru služeb, byť některé sektory jako je například rekreace a kultura i díky končící zimní sezóně vykazovaly meziměsíční pokles cen. Ve směru nižšího výsledku působil mimo jiné mírný pokles cen v oddíle bydlení, kde se pozitivně projevilo snížení cen zemního plynu (-1,4 %). Zlevnily i pohonné hmoty, a to o necelé 2 %.

Naopak překvapení podle analytiků přišlo ze strany cen potravin, kde byl již v březnu očekáván mírný meziměsíční pokles. Namísto toho ceny znovu rostly, tentokrát o 0,4 %. Negativně se projevil zejména vyšší růst cen zeleniny (+5,0 %), tempo naopak snižovaly ceny vajec (-9,9 %) a másla (-6,3 %).

Po dlouhé době alespoň jeden ze sektorů vykazuje meziročně pokles cen: jde o sektor dopravy, kde zejména kvůli vyšší srovnávací základně u pohonných hmot došlo k poklesu cen o 0,6 %. Samotné ceny pohonných hmot jsou proti loňskému roku nižší o 19,0 % (+0,4 % v únoru). V ostatních sektorech ale zůstávají ceny nadále vyšší. Více jak 20% meziroční růst cen lze pozorovat u sektoru bydlení, potravin a nealkoholických nápojů nebo také stravování a ubytování.

„V průběhu dalších měsíců lze očekávat pokračující zpomalování spotřebitelské inflace. Pokud vyjdu z předpokladu, že v nadcházejících měsících budou spotřebitelské ceny meziměsíčně stagnovat, tak meziroční inflace zamíří pod 10 % již v červnu. V souhrnu za celý letošní rok se může růst cenové hladiny pohybovat kolem 10 % (riziko odhadu zůstává vysoké),“ komentuje data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Rizikem pro pomalejší ústup inflace z vysokých hodnot je sekundární inflační vlna, když v návaznosti na vysoké ceny energií a zvyšování mezd může docházet k dalšímu zdražování a testování toho, co spotřebitel snese. Proinflačním rizikem je i situace na domácím pracovním trhu, kde navzdory probíhající mělké hospodářské recesi nedošlo k citelnějšímu nárůstu nezaměstnanosti,“ dodává Novák.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat