Inflace meziročně nadále roste, v červnu dosáhla 17,2 %. Meziměsíční je vyšší o 1,6 %, tempo ale kleslo

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

Spotřebitelská inflace v červnu dále prudce rostla a opět tak překvapila směrem nahoru. Oproti květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 1,6 % (o měsíc dříve to ale bylo 1,8 %) a v meziročním srovnání již o 17,2 %. Meziroční červnová inflace se tak nachází výrazně nad prognózou ČNB s 15,0 %. „Otázkou však je, zda obměněná bankovní rada ČNB na srpnovém zasedání bude na výrazně vyšší inflaci oproti prognóze reagovat dalším zvýšením úrokových sazeb. Očekávám, že spíše ne, ale vyloučit mírnou úpravu sazeb směrem nahoru zcela vyloučit nelze,“ podotýká analytik společnosti AKcenta Miroslav Novák.

V meziměsíčním srovnání se v červnu nejvíce zdražovalo v oddílu rekreace a kultura a to především kvůli dražším sezonním dovoleným. Velmi prudce zdražovaly i potraviny a energie a to hlavně zemní plyn. V obou případech se jedná o velmi citlivé položky spotřebního koše. Vzhledem k růstu cen ropy zdražily pohonné hmoty. Další růst cen se však v červnu nevyhnul ani jádrové složce inflace. V souhrnu se opět zdražovalo téměř ve všech oddílech spotřebního koše.

V meziročním srovnání byl v červnu těžištěm cenového růstu oddíl bydlení, voda, energie a paliva (zhruba třetina inflace) a to především kvůli prudkému růstu cen elektřiny, plynu a tzv. imputovaného nájemného. Až na výjimky se však výrazně zdražovalo ve všech oddílech spotřebního koše. Z citlivých položek dále významně zdražovaly potraviny. Meziročně výrazně dražší byly ceny v oddílu doprava a to jak u pohonných hmot, tak i u automobilů. Rostoucí náklady v kombinaci se silnou poptávkou domácností se i nadále promítaly do zdražování v oddílu stravování a ubytování. V souhrnu v červnu opět prudce zdražovaly ceny zboží i služby.

Kulminace inflace se kvůli extrémně silnému růstu cen energií pravděpodobně posune až hlouběji do 3. čtvrtletí a to až k 20 %. Zjevnějšího zpomalení inflace se však podle analytiků dočkáme nejdříve na začátku příštího roku. Výhled inflace na celý letošní rok se opět posouvá směrem nahoru a to do rozmezí 16 – 17 %.

„Astronomický růst cen zvyšuje chudobu v naší zemi. V rodinných rozpočtech se příjmy navyšují podstatně pomalejším tempem, než kterým narůstá inflace. To vede ke snižování životní úrovně většiny obyvatel České republiky, což se již začalo projevovat ve výrazném poklesu tržeb obchodníků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat