Index očekávání firem: v krizi pomáhá digitalizace a odklady splátek

partnership-526413_1280

Současná pandemická krize způsobila dvěma třetinám firem pokles poptávky po zboží a službách, často v desítkách procent. Polovina podniků musela omezit činnost. Překonat tuto situaci firmám pomáhají digitalizace, vytvořené rezervy a zejména odklady splátek úvěrů. Vyplývá to ze zjištění Indexu očekávání firem ČSOB (IOF). „Malé a střední firmy čelí dosud nepoznané situaci spojené s pandemií a opatřeními i nejistotami z ní vyplývajícími. Výsledkem je výrazné zhoršení nálady, za kterou jednoznačně stojí negativní zkušenost z předchozích měsíců a stále se prohlubující ekonomické dopady. Náš průzkum ale také ukázal, jak jsou české firmy odolné a flexibilní, a že se nebojí změn,“ říká Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Nálada měřená Indexem očekávání firem spadla na historicky nejnižších -39,4 bodu.

Úbytek poptávky vede k omezování investic a škrtání rozvojových plánů. „Už loni optimismus firem slábl v souvislosti s uvadající ekonomikou. Pandemie a dvě vlny nouzového stavu vše umocnily,“ doplňuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Slovenský IOF srazil převažující pesimismus ještě níže, na dosavadní minimum -44,6 bodu.

Při zvládání koronakrize pomáhá zejména zavádění digitalizace a online řešení, což uvedlo 37 procent dotazovaných, hlavně zástupci z odvětví obchodu a IT. Zhruba sedm podniků z deseti přiznává, že si tvoří finanční rezervy, které nyní mají v průměru asi na sedm měsíců. Polovina z dotazovaných využila některou z nabízených možností úlev a podpor. Z nich si hned čtvrtina firem odložila splátky úvěrů. Necelá pětina pak hlásila zapojení do garančních programů a 13 procent čerpalo s pomocí bank programy Covid.

Příznivé je, že bezmála dvě třetiny firem nepředpokládají do konce tohoto roku propouštění, přibližně desetina počítá dokonce s navyšováním počtu zaměstnanců. „To svědčí o snaze neztratit zaměstnance v situaci, kdy se po dlouhé době konečně začíná objevovat světlo na konci tunelu v podobě dostupných a účinných vakcín,“ říká Martin Kupka.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat