Zpřesněný odhad vývoje HDP ve třetím letošním čtvrtletí přinesl revizi zmírňující původní odhadovaný pokles z mezikvartálních 0,4 % na 0,2 %. V meziročním srovnání to odpovídá pohybu z 1,6 % na 1,7 %.
„Negativně nás překvapila především spotřeba domácností. Zatímco naše prognóza počítala s mezikvartálním poklesem poblíž 1,5 %, realita je u 3,2 %. Spotřební výdaje domácností se tak staly největší brzdou ekonomické aktivity, když odkrojily 3pb z meziročního výkonu HDP. Během třetího kvartálu se dostaly o 6,2 % pod předcovidovou úroveň (4Q19), přičemž ve druhém letošním kvartálu ztrácely jen 3,2 %,“ říká analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.
Z pohledu jednotlivých skupin došlo k úbytku výdajů především u předmětů střednědobé spotřeby (-6,5 %) a služeb (-6,4 %). U ostatních skupin se dostavil také pokles, avšak nižší. Důvodem je nejistota ohledně očekávané recese a s tím spojená slabá důvěra spotřebitelů a meziročně záporné reálné mzdy.
Menší pokles zaznamenaly fixní investice (o 0,3 % mezikvartálně). Na rozdíl od výdajů domácností ale pokles nenastal ve všech podskupinách – rostly investice do budov (+4,6 %), v závěsu je nejvýznamnější skupina strojů (+2 %) následovaná produkty duševního vlastnictví (+0,3 %).
„Výhledově očekáváme růst investic s tím, jak se ekonomika bude zotavovat ze dvou po sobě jdoucích krizí (covid a energetická krize). V krátkodobějším časovém horizontu ale očekáváme převážně utlumený vývoj na pozadí očekávaného zpomalení v průmyslu a snížení využití výrobních kapacit,“ doplňuje Vagenknecht.
Po očištění o cenový vývoj do HDP kladně přispěl zahraniční obchod se zbožím a službami. Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 4,7 % a meziročně o 10,5 %. Kladně se projevilo zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, což napomohlo oživění v automotive.