Globální zdražení a zpoždění dopravy nám zkomplikovalo zakázky. A teď ta inflace

LITOLAB_01

Společnost LITOLAB z Chudobína u Litovle se specializuje na chemické analýzy a zároveň dodává široký sortiment laboratorních potřeb. David Novotný, který má v této společnosti na starosti veřejné zakázky či dovoz zboží ze zahraničí, v rozhovoru pro Aexport.cz detailněji představuje činnost firmy, ale poukazuje i na rizika a překážky, kterým musí firma čelit.

Na webových stránkách společnosti se můžeme dočíst, že se zabývá jednak základními a speciálními chemickými analýzami různých materiálů a zároveň dodává široký sortiment laboratorních potřeb. Jaké analýzy provádíte a jaké laboratorní potřeby dodáváte?

V oblasti chemických analýz jde zejména o rozbory vod, kalů a ve spolupráci se zemědělci i o analýzy krmiv, zemin a v nich vypěstovaných plodin. Provádění celé řady analýz je předepsáno nejrůznějšími právními předpisy. Aby je naše laboratoř mohla dělat, musí být pravidelně akreditována. Čas od času se laboratoř podílí i na vývoji nových analytických metod a to jak samostatně, tak ve spolupráci s jinými firmami či univerzitami. Obchodní úsek zase dodává celou řadu laboratorních potřeb jako je sklo, plasty, porcelán, přístroje, dále chemikálie nejrůznějších kvalit (technické, čisté, pro analýzu a podobně) zákazníkům od průmyslových provozů až po specializovaná vědecká pracoviště.

Laboratorní potřeby či chemické potřeby sami vyrábíte?

Nikoliv, tedy až na drobné výjimky. Naše síla spočívá v tom, že umíme nabídnout vhodné a ekonomické řešení. Některé firmy nás preferují, protože umíme dodat kompletní chemické portfolio. Spolupracujeme téměř se všemi významnými výrobci v oboru.

Kdo jsou vaši obchodní partneři? Do kolika zemí vaše zboží dodáváte?

LITOLAB je zaměřen primárně na Českou, popřípadě Slovenskou republiku. Dodávali jsme však zboží už i do Bahrajnu.

Jak moc ovlivnil vaši společnost covid a nyní dění na Ukrajině?

Drobný pokles v odběrech zaviněný covidovými restrikcemi vyvážila poptávka po surovinách na výrobu desinfekcí. Nepříjemným faktorem však bylo globální zdražení a zpoždění dopravy, které nám zkomplikovalo některé zakázky. Dění na Ukrajině se u nás zatím nijak výrazně neprojevilo. Problémem zůstává sílící inflace, což sice z části ovlivňuje dění na Ukrajině, ale základy byly položeny bezbřehým zadlužováním se celé Evropy v průběhu covidové pandemie.

Kolik lidí vaše společnost zaměstnává a – pro představu – jak velká je vaše společnost co do ekonomických ukazatelů?

V LITOLABu je zaměstnáno 22 až 25 pracovníků. Roční obrat atakuje hranici 30 milionů korun. Firma je dlouhodobě zisková.

Jakou kvalifikaci mají vaši zaměstnanci? Co všechno musí umět?

Zaměstnanci v laboratoři musí mít alespoň středoškolské vzdělání odpovídajícího zaměření, odborní pracovníci pak vysokoškolské s odpovídající praxí. Obchodní úsek pak nevyžaduje přímo vzdělání chemického zaměření, ale minimálně určitě povědomí v kombinaci s ekonomickými základy a obchodním duchem.

Jaké jsou plány společnosti LITOLAB pro letošní rok?

Naším cílem pro letošek je co nejlépe se vypořádat s rostou inflací, aniž by to mělo zásadní vliv na náš provoz, ekonomické ukazatele a naše zákazníky a jejich fungování.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat