Firmy věří, že rozvolnění a návrat zákaznického zájmu přijde do tří měsíců

bar-406884_1280

Důvěra podnikatelského sektoru i spotřebitelů v lednu po prosincovém zlepšení opět poklesla. V náladách se plně odrazil třetí lockdown.
Pokles důvěry se týká prakticky všech odvětví, i když zhoršení nálady v průmyslu bylo spíše jen symbolické. „Je to další potvrzení faktu, že toto největší tuzemské odvětví prochází druhou či třetí vlnou s mnohem menšími následky, než tomu bylo na jaře. Poptávka je sice hlavní překážkou pro růst výroby, avšak dokonce menší než v závěru roku 2019. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Dílčí zhoršení nálady je patrné ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Stavebnictví navíc dál zůstává ve vleku nedostatku zaměstnanců, který trápí necelou třetinu firem. Nejistotu v tomto odvětví mohou vytvářet obavy z krácení veřejných i soukromých zakázek z důvodů rozpočtových omezení, respektive investičních škrtů.

Vyšší míra pesimismu panovala v úvodu roku i v obchodě. „Nepochybně zrcadlí třetí lockdown a poměrně vzdálenou perspektivu návratu do předkovidových kolejí. Totéž se ostatně dá říct i o celkovém výsledku služeb, kde ovšem už v tříměsíčním horizontu panují velmi silná očekávání růstu poptávky. Na tomto horizontu totiž firmy v podstatě počítají s rozvolněním a návratem zákaznického zájmu,“ říká Dufek.

Spotřebitelská důvěra poklesla s tím, jak rostou obavy ze zhoršení ekonomické situace, nezaměstnanosti a inflace. Celkově lednové výsledky důvěry v české ekonomice ale překvapivě nevyznívají. „Dávají velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujícího lockdownu a díky němu se nebude ekonomická situace dál hrotit. Extrémně špatná jako na jaře rozhodně není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné,“ myslí si Petr Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat