Firmy drží nad vodou silná poptávka, řeší inovace a investují do energetických úspor

gears-1236578_640

Podniky vlivem zdražování a konfliktu na Ukrajině zpomalujíinvestiční aktivitu a tlumí plány na rozšiřování činnosti. Pokud už firmy a podnikatelé investují, tak zejména do inovací a energetických úspor. Vyplývá to z výsledků ČSOB Indexu očekávání firem.

„Úspěšné zotavování firem z pandemie výrazně zasáhl prudký cenový růst a válka na Ukrajině. Fascinující je, jak se české firmy a podnikatelé zaměřují na inovace a paralelně šetří provozní náklady, např. na spotřebu energie,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Hodnota ČSOB Indexu očekávání firem v Česku klesla od podzimu o devět bodů na -1,2 bodu. Index stahovaly níže hlavně investice. Téměř polovina respondentů je chce omezovat, jen 31 procent zvyšovat. Naproti tomu v případě poptávky klientů 44 procent firem předvídá její růst, pokles jen třetina.

„Právě přetrvávající silná poptávka zákazníků po zboží a službách pomáhá firmám držet se stále nad vodou. Vzhledem k rostoucí inflaci lze ale v dalších měsících očekávat u poptávky její postupné slábnutí,“ předvídá Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Inovacemi se alespoň částečně zabývá neuvěřitelných 93 procent českých firem. Například 54 procent dotazovaných chystá v příštích šesti měsících zavádění energetických úspor a polovina vývoj nových výrobků a služeb.

„Firmy čelí možné krizi a negativním dopadům tím, že šetří ve spotřebě energií a zabývají se inovacemi s cílem podpořit svou soběstačnost a budoucí konkurenceschopnost,“ poukazuje Pavel Prokop.

Se současnou ekonomickou situací je spokojeno jen 36 procent firem, což je výsledek shodný s loňským podzimem. Pro další období zůstávají podnikatelé opatrní. Za hlavní rizika označilo 64 procent firem ekonomický vývoj a 60 procent mezinárodní situaci, zatímco pandemie je v pozadí. Nejvíce ohroženými odvětvími jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl, doprava a skladování.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat