Firmám se vrací optimismus, pomáhají poptávka a pokles cen energií

business-5779840_1280

Nálada českých firem a podnikatelů se vrací do období před příchodem pandemie covid-19. Optimismus podporují sílící poptávka zákazníků a zmírnění rizik spojených s cenami energií a vývojem ekonomiky. Roste také zájem investovat a rozšiřovat podnikání. Vyplývá to z aktuálního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

Hodnota Indexu očekávání firem ve srovnání s loňským podzimem vyskočila o 19,4 bodu na 3,7 bodu. Index se vrátil do kladného pole poprvé od podzimu 2021. „Z výsledků je patrné, že firmy po předchozích letech spojených s uzavíráním provozů nebo energetickou krizí mají chuť opět normálně podnikat a rozvíjet se, aby zůstaly konkurenceschopné. Firmy přestály hlavní topnou sezónu a ceny energií konečně začínají postupně klesat, což se projevilo i na poklesu indexu rizika na 2,5leté minimum,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Růst poptávky ve druhém čtvrtletí očekává polovina respondentů průzkumu, tedy o 12procentních bodů víc než minule. Zvýšení investic pro letošek předpokládá 44 procent firem a podnikatelů, což je nejvíce od podzimu 2019.

„Výsledky jarního kola měření Indexu očekávání firem znovu potvrzují, že respondenti dokážou dobře číst a interpretovat dostupná makroekonomická data. Celkový index i jeho komponenty reflektují obrat ekonomiky příznivým směrem, zároveň však i jistou křehkost pozitivního vývoje, způsobenou setrvalou přítomností některých rizik,“ uvádí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Slovenský Index očekávání firem od loňského podzimu vyrostl o 14 bodů na 4,4 bodu. „Slovenská ekonomika sa na prelome rokov úspešne vyhla recesii. Energetická kríza ustupuje, ceny energií klesajú a firmy opäť zvažujú investície. Inflácia začína ustupovať a tak je čas sa znova pozerať na budúcnosť o niečo optimistickejšie,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB Slovensko.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat