EIB podpoří modernizaci české železniční sítě 24 miliardami

train-station-1868256_1280

Evropská investiční banka (EIB) podepsala s Ministerstvem financí smlouvu o poskytnutí úvěru ve výši 24 miliard Kč (992 milionů eur) určeného na modernizaci tuzemské železniční sítě – to je vůbec největší úvěr, jaký dosud v ČR poskytla.

Tyto finanční prostředky podpoří prostřednictvím Správy železnic modernizaci a dovybavení železničních tratí transevropských sítí (TEN-T) v ČR a umožní zavedení evropského systému řízení železničního provozu (ERTMS).

„Rozvoj kvalitní železniční sítě má pro Českou republiku zásadní význam jak v domácím, tak i ve středoevropském měřítku. Financování těchto projektů, které jsou nezbytné pro prosperitu země, z více zdrojů představuje v současné chvíli správnou volbu. Investice pro budoucnost se nesmí zastavit. Finanční prostředky z úvěru EIB jsou klíčovou složkou portfolia financování projektů a díky nim můžeme čerpat jiné zdroje, jako je například podpora z EU. Ty využijeme například na modernizaci pražského Masarykova nádraží nebo důležité železniční tratě v blízkosti hlavního města, Karlštejn – Beroun,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Modernizace železničních tratí má zvýšit jak maximální rychlost, tak i kapacitu na úsecích sítě TEN-T, což povede k lepšímu dopravnímu spojení mezi regiony EU. Celá operace zahrnuje přibližně 40 dílčích projektů v různých částech země, které jsou součástí Jednotného železničního rámce České republiky na období 2023–2027.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat