EGAP vymohl od dlužníků nejvíc za pět let. Peníze dostal i z Ruska

Exportní pojišťovna EGAP je úspěšná při vymáhání dříve nesplacených pohledávek. Z obchodních případů, které skončily v minulosti pojistnou událostí, se za rok 2021 podařilo získat částku 1,75 miliardy korun. Jedná se tak o nejlepší výsledek od roku 2017 a jde o třetí nejlepší výsledek v třicetileté historii státní pojišťovny. Z takzvaně „nedobytných“ pohledávek se letos podařilo získat částku 693 milionů korun.

„Většina z letos vymožených peněz pochází z obchodních případů starších deseti let, často přitom byly realizovány v Ruské federaci. I z Ruska se nám ovšem ve spolupráci s bankami daří pohledávky vymáhat.  Někteří dlužníci přitom využívají výhodného, uměle nastaveného kurzu rublu a dokonce své půjčky předsplácejí. Vymáhání tak letos dosahuje mimořádných výsledků i navzdory nepříznivé situaci způsobené vojenskou agresí Ruska na Ukrajině a s tím spojenými sankcemi,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

Angažovanost EGAP v Ruské federaci nicméně klesá již osmým rokem. Tvoří ji několik starších odběratelských a investičních úvěrů, a pak množství menších obchodních případů většinou se splatností do dvou let. Ve srovnání s rokem 2017 je angažovanost EGAP v Rusku pouze čtvrtinová.

Celkový objem letošního vývozu podpořeného exportní pojišťovnou EGAP dosáhl v listopadu částky 38 miliard korun. Například se jedná o pojištění vývozu obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, pojištění dodávek piva do Izraele či čerpadel do Egypta.

Za celou dobu své existence EGAP podpořil vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun a do 130 zemí světa.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat