ECB zvedla sazby a doručila jestřábí překvapení

Evropská centrální banka včera podle očekávání zvýšila depozitní sazbu o 25bps na 3,5 %. Tento krok byl centrální bankou dopředu avizován a pro trhy nebyl žádným překvapením. Tím naopak bylo jestřábí vyznění aktualizované makro prognózy, stejně jako doprovodný komentář šéfky ECB Christine Lagardeové, která vcelku jasně signalizovala potřebu dalšího zpřísnění měnové politiky.

Rozhodnutí jít se sazbami znovu nahoru se opírá o aktualizovanou prognózu. Ta počítá s vyšší celkovou inflací v eurozóně, která bude nad cílem (2,2 %) ještě v roce 2025. Co je však z pohledu současné reakční funkce ECB ještě důležitější, revize směrem vzhůru se dočkala i jádrová inflace, jež by měla dosáhnout 2,3 % v roce 2025. Jinými slovy, centrální banka počítá, že jádrové inflační tlaky budou oproti původnímu odhadu setrvalejší. Naopak mírně směrem dolů byl revidován výhled na hospodářský růst v eurozóně, avšak s odhadovaným růstem 0,9 % v tomto roce a 1,5 % v roce 2024 zůstává nadále velmi optimistický.

Směrem k letním měnově-politickým zasedáním zazněl z úst šéfky ECB Christine Lagardeové opět nad očekávání silný forward guidance. Lagardeová zopakovala, že ECB ještě „nemá hotovo“ a je velmi pravděpodobné, že v červenci půjdou úrokové sazby dále nahoru. Inflační výhled totiž zůstává nadále nepříznivý, což bude vyžadovat ještě restriktivnější měnovou politiku. V tomto kontextu tedy centrální banka v žádném případě neuvažuje o pauze v cyklu zvyšování sazeb ala Fed.

Jinak řečeno, ECB si zjevně vyhodnotila, že pro její kredibilitu je menším rizikem scénář přílišného utažení měnových podmínek oproti variantě, kdy by se jí nepodařilo zkrotit inflační tlaky v ekonomice. Proto předpokládáme, že v červenci dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb o 25bps na 3,75 %, které ale nemusí být poslední. Po včerejším zasedání a kombinaci jestřábí prognózy a doprovodných komentářů by totiž výrazně vzrostla pravděpodobnost, že ECB bude pokračovat s růstem sazeb i v září až na úroveň 4,0 %.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat