Důvěra v ekonomku poklesla v Česku i v Německu

Nový ekonomický týden začal včerejším zveřejněním konjukturálního průzkumu za měsíc září v České republice. Z něj plyne, že po dvou měsících růstu souhrnný indikátor ekonomického sentimentu tentokrát poklesl (o 4,2 bodu).

Důvěra v českou ekonomiku se snížila v souvislosti se zhoršeným vnímáním ekonomické situace ze strany podnikatelů a to především v oblasti průmyslu (-7,6 bodu), jelikož podnikatelé očekávají snížení tempa výroby v automobilovém průmyslu nejen kvůli výši loňské srovnávací základny, ale také kvůli problémům v dodavatelských řetězcích (povodně ve Slovinsku, požár skladů v Žebráku).

Výkon tuzemské ekonomiky se odráží i v důvěře spotřebitelů, která znovu poklesla, když přibylo lidí očekávajících zhoršení ekonomické situace v následujících 12 měsících.

Také v Německu vyšel aktuální průzkum pomocí indexu od společnosti Ifo ohledně současného hodnocení ekonomické situace včetně budoucích očekávání. Oba dílčí výsledky vyšly téměř v souladu s očekáváním trhu, což znamená, že současný vývoj ekonomiky je hodnocen velmi negativně a budoucnost zůstává veskrze skeptická.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat