Důvěra v českou i německou ekonomiku klesá

Včerejší den přinesl data ohledně nálad mezi spotřebiteli a podnikateli v České republice a výsledek konjukturálního průzkumu není pro ekonomiku příliš povzbudivý: meziměsíčně klesla důvěra v českou ekonomiku jak mezi spotřebiteli, tak podnikateli. Ti dokonce hodnotí ekonomickou situaci nejhůře od začátku roku.

„Jde o poněkud překvapivý výsledek, protože tuzemská ekonomika si poradila s výpadky ruského plynu, již klesají ceny komodit a inflace míří konečně do jednociferného řádu. Na druhou stranu česká ekonomika stagnuje a jako jedna z mála nedosáhla ještě ani předcovidové úrovně,“ podotýká analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Problémům navíc čelí také Německo, největší český obchodní partner. I tam včera vyšel konjukturální průzkum pomocí indexu Ifo týkající se aktuální situace a budoucích očekávání a firmy působící v Německu hodnotí aktuální situaci i vyhlídky do budoucna nejhůře od začátku roku. Německá ekonomika se ocitla v technické recesi a dle nejnovějších odhadů se propadne do záporných hodnot za celý letošní rok.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat