Doručí dnes ECB poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu?

Dnešní zasedání ECB bude klíčovou makro událostí tohoto týdne. Od července minulého roku zvedla centrální banka úrokové sazby dohromady o 425 bazických bodů, čímž dostala svou základní depozitní sazbu na 3,75 %, nejvyšší úroveň v historii eurozóny. Zda se dnes ECB odhodlá k dalšímu zvýšení sazeb není vůbec jasné, jak ostatně dokumentuje i rozpolcenost aktuálních tržních sázek.

Hlavním zdrojem nejistoty je fakt, že ECB na posledním zasedání přepnula do režimu autopilota, tedy plné závislosti na příchozích datech. A ta mezi červencem a zářím nakreslila stagflační scénář slábnoucího růstu a stále vysoké inflace. Pro holubičí letku v Radě guvernérů, která bude argumentovat ve prospěch pauzy, je zásadní právě zhoršující se kondice ekonomiky eurozóny, jež potvrzují slabé předstihové indikátory. Jestřábí křídlo bude naopak zdůrazňovat stále vysokou inflaci. Ta v letních měsících poklesla spíše symbolicky a zatím se nezdá být na udržitelné trajektorii k 2% cíli.

V obou případech jde o relevantní argumenty pro rozhodování o sazbách. Klíčovou roli proto nakonec sehraje nová makro prognóza odborného aparátu, především aktualizovaný výhled na hospodářský růst a v ještě větší míře na inflaci. V červnové prognóze počítala ECB s celkovou inflací nad cílem (2,2 %) ještě v roce 2025, v případě její jádrové složky pak odhadovala dokonce 2,3 %. Pokud bude nová prognóza nadále předpokládat inflaci nad cílem v roce 2025, pak bude mít jestřábí letka v bouřlivé debatě o dalším zvýšení úrokových sazeb jednoznačně nabito.

Náš výhled zůstává neměnný – očekáváme, že ECB zvýší depozitní sazbu o 25 bazických bodů na 4,0 %, čímž zakončí cyklus zpřísňování měnové politiky. Podobně jako na minulých zasedáních dle nás převládne obava z případného nezkrocení inflace nad rizikem recese. Zároveň je však nutné přiznat, že hlasování bude velmi těsné a scénář jestřábí pauzy, kdy by si ECB nechala otevřená dvířka k případnému zvýšení sazeb v listopadu, je vážně na stole. V takovém případě může být úlitbou jestřábům zrychlení tempa kvantitativního utahování.


Autorem textu je Dominikán Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat