Dividenda ČEZu vylepšila hospodaření státu

jete

Státní rozpočet ke konci srpna byl v deficitu 194,6 mld. Kč a třetí měsíc po sobě tak došlo ke snížení deficitu. Hlavním důvodem je výplata dividendy z energetické společnosti ČEZ, kde je stát hlavním akcionářem, a to ve výši 54 mld. Kč.

Růst příjmů převyšoval v srpnu růst výdajů, kdy příjmy vzrostly o 21,7 % (+222,2 mld. Kč), zatímco výdaje stouply o 14,8 % (+185,7 mld. Kč).
Příjmová strana byly ovlivněna zejména zmíněnou výplatou dividendy z ČEZ a nárůstem výběru pojistného (+37,4 mld. Kč) a inkasem daní z právnických osob (+34,3 mld. Kč).

To značí nejen zvýšené zisky firem, které navyšovaly své prodejní ceny nad rámec zvýšených nákladů, ale rovněž zvyšující se mzdy v národním hospodářství, kdy lidé zvyšují své mzdové požadavky v době vysoké inflace.

Růst daňového inkasa byl dosud posílený mimořádnými příjmy jen o 15,3 mld. Kč z titulu odvodů z nadměrných příjmů. Státní rozpočet inkasuje další finanční prostředky z neočekávaných zisků až v září a následně v prosinci, kdy je naplánována splatnost záloh. Dodatečné příjmy do státního rozpočtu přitekly i z vrácení spotřební daně z nafty na původní úroveň.

Výdaje rostly opět především v sociální oblasti, kde bylo vyplaceno o 72,2 mld. Kč na důchody více než v minulém roce. Další významnou položkou je pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií, která byla vyšší o 56,6 mld. Kč. Dále rostly investiční výdaje (+14,8 mld. Kč) či výplata úrokových výnosů z protiinflačních dluhopisů (+11,8 mld. Kč). Pochopitelně i výdaje na obsluhu státního dluhu se zvýšily a dosáhly za dvě třetiny roku již 40 mld. Kč, což je spojeno především s lednovou výplatou výnosů z protiinflačních dluhopisů a financování schodkového rozpočtu v období vyšších úrokových sazeb.

Přestože po prvních pěti měsících se zdálo, že naplánovaný rozpočet s deficitem ve výši 295 mld. Kč nebude možné dodržet, tak letní měsíce přinesly naději. Rizika jsou stále značná, ale v tuto chvíli se zdá, že letošní deficit může být dosažitelný. Ač bude třeba udělat ještě další restriktivní opatření. Včera večer ministerstvo financí představilo navržený rozpočet na příští rok, a to ve výši 252 mld. Kč.

To je mnohem vyšší deficit, než se kterým bylo počítáno při představování konsolidačního balíčku v květnu. Příliš aktivistická rozpočtová politika může přispívat k vyšší inflaci i v příštím roce a ztěžovat tak ČNB dosažení jejího inflačního cíle.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat