Deficit zahraničního obchodu se v prosinci výrazně snížil

container-geb7d9d872_1280

Bilance zahraničního obchodu poprvé za devět měsíců sestoupila z dvouciferného deficitu, když za prosinec dosáhla mínus 1,2 mld. Kč. Důvodem je snížení deficitu bilance obchodu s chemickými látkami, ropou a zemním plynem a současně pokračující přebytek obchodu s motorovými vozidly a elektřinou a plynem spolu s přechodem obchodu s elektronickými zařízeními do kladného salda. Za celý rok 2022 dosáhl deficit bilance zahraničního obchodu se zbožím 197,8 mld Kč, což odpovídá naší prognóze, jež počítala s 202,2 mld. Kč.

V bilanci zahraničního obchodu se v závěru minulého roku příznivě projevilo zvolnění cenových tlaků u energetických komodit. To spolu s posilující korunou zlevnilo jejich dovozy. Snížení deficitu pozorujeme také u energeticky náročného chemického průmyslu. Kromě cenového efektu ale také může hrát roli nižší poptávka, a tudíž nižší dovezené objemy. Jelikož poptávka klesá i v zahraničí, lze předpokládat, že se tento efekt projevuje i na straně exportů. Dále k celkově nižšímu deficitu zahraničního obchodu opět přispěl automobilový průmysl, kde byla výroba v prosinci meziročně vyšší o 30 %.

„Nižší poptávka je patrná také v meziměsíčním vývoji vývozů a dovozů. Po sezónním očištění byly dovozy (v běžných cenách) v prosinci o 6,8 % nižší než v listopadu. U vývozu se dostavil nižší pokles, o 0,8 %. Zde se ale mísí také vliv nižších cen dovozů a vývozů, které snižují hodnotu zboží,“ upozorňuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

„Pro letošní rok očekáváme nižší schodek zahraničního obchodu poblíž 110 mld. Kč. Podle naší prognózy setrvá domácí i zahraniční poptávka utlumená i během první poloviny letošního roku s nepříznivým vlivem na průmyslovou výrobu. Pozitivně by ale na toky v přeshraničním obchodu mělo působit snížení nejistoty a pesimismu ohledně budoucího ekonomického patrné z výsledků nedávných průzkumů. Ve směru nižšího než predikovanému deficitu jde pak především významný pokles cen energetických komodit, který naše zimní prognóza nezahrnuje.,“ dodává.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat