ČNB cílí na dvouprocentní inflaci. Místo toho je ale dvouciferná

michl_02

Hlavním úkolem ČNB je dohled nad cenovou stabilitou, což znamená dosahování nízké, ale stabilní inflace. V českém prostředí se pod tímto pojmem rozumí dosahování dvouprocentní inflace v tolerančním pásmu plus mínus procentní bod.

Bankovní rada ČNB na svých zasedáních hlasuje o směřování měnové politiky v České republice, má tedy obrovskou zodpovědnost. Radní zároveň fungují jako reprezentace centrální banky. Prezentují výsledky práce analytických týmů i v podobě prognóz, které ovlivňují očekávání firem a domácností o dalším vývoji ekonomiky, a tím i jejich chování. Volba jednotlivých radních, jejich hlasování na jednáních a prezentace navenek tedy zásadně ovlivňuje ekonomiku a subjekty v ní.

V České republice máme unikátní možnost sledovat, jak složení bankovní rady zásadně ovlivňuje její rozhodování a fungování celé instituce. Původní složení bankovní rady ještě v první polovině letošního roku aktivně reagovalo na růst inflace razantním zvyšováním úrokových sazeb, což je v souladu s poznatky měnové politiky.

Zpřísňování měnové politiky bylo trnem v oku spoustě zájmových skupin, ať už šlo o podniky, kterým se prodražilo dluhové financování, či o domácnosti, kterým po konci fixace hypotéky vzrostla měsíční splátka.

V hantýrce programátora by šlo situaci komentovat „that’s not a bug, it’s a feature“, tedy, že se nejedná o chybu, ale o funkci měnové politiky. Zpřísnění měnové politiky velmi zjednodušeně vede k ochlazení ekonomiky a tlumení inflačních tlaků. Krátkodobé náklady vyšších sazeb v podobě zpomalení ekonomiky jsou výrazně menší než náklady dlouhého období dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace.

Prezident Zeman se k problematice rostoucích cen postavil po svém. S argumentem, že česká inflace je tažena téměř výhradně zahraničními faktory, zpochybnil politiku zvyšování úrokových sazeb a využil konce funkčního období hned trojice radních k dosazení svých členů.

Při volbě bylo zřejmě důležitější, že jejich postoje konvenovaly disentnímu postoji nového guvernéra. V bankovní radě vznikla nová většina prosazující stabilitu sazeb, respektive další nezvyšování, navzdory inflaci kilometry daleko od stanoveného inflačního cíle. Prezident tak nepochybně přispěl k současné situaci dvouciferné, nikoliv dvouprocentní inflace.

Vliv prezidenta Zemana bude v bankovní radě cítit minimálně do roku 2028. Respektive do února 2029, kdy skončí funkční období posledních dvou radních jmenovaných současným prezidentem. Lze očekávat, že Zeman bude v podobném politickém duchu pokračovat i při jeho poslední volbě radních ČNB. Nedovoluji si však zatím spekulovat o konkrétních jménech.

Prezident z volby radních udělal politickou hru a spoustu lidí překvapil. Bylo to podobné, jako když se parta přátel sejde u deskové hry. Všichni od začátku znají pravidla a principy herní mechaniky, ale až teprve v tom klíčovém momentě zjistí, jak se dají jednotlivá pravidla a mechanismy hry použít.


Autorem textu je Pavel Peterka, hlavní ekonom skupiny Roklen.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat