Český zahraniční obchod je zpět v zelených číslech

europe-4689510_1280

Po dvou měsících, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, se zahraniční obchod vrátil do zelených čísel, když v září činil 12,8 mld. Kč.

Pozitivní vliv na bilanci zahraničního obchodu měl zejména meziročně nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem (o 15,3 mld. Kč) a to díky nižším cenám těchto komodit na světových trzích i nižšího dovezeného množství. I přes dodavatelské problémy, kterým čelil automobilový průmysl v září, se v tomto odvětví zvýšil přebytek obchodu o 4,4 mld. Kč. Naopak pokračuje negativní vliv obchodu s elektřinou (o 9,1 mld. Kč) a horší výsledky jsou zaznamenány také v obchodu s rafinovanými produkty a v lesnictví a těžbě dřeva.

V meziročním vyjádření vývoz klesl o více než 10 % na 364,9 mld. Kč a dovoz dokonce o 16 % na 352,2 mld. Kč, z čehož vyplývá, že inflace nejen u nás, ale i ve světě je na ústupu. Meziměsíčně po sezónním očištění v září vývoz stoupl o 0,6 %, zatímco dovoz poklesl o 0,3 %.

Bilance zahraničního obchodu v září překvapila nečekaně vysokým přebytkem, za nímž podle analytiků stojí opět pokles schodku obchodu s ropou a zemním plynem. V minulém týdnu byl zveřejněn úvodní odhad českého HDP a za mezičtvrtletním poklesem stála zejména zahraniční poptávka.

Zahraniční obchod by se měl ve zbytku rou kladně podílet na českém HDP (za předpokladu stabilní situace na světových trzích).  Rizikem je  další eskalace válečného konfliktu na Blízkém východě, což může vyústit ve vyšší cenu ropy, ale i zemního plynu.

Dalším potenciálně problémovým faktorem je vývoj v eurozóně, zejména pak v Německu. Nejnovější prognózy naznačují, že růst evropské i německé ekonomiky bude v příštím roce velmi mírný, a to bude mít vliv i na tuzemskou ekonomiku.

Vliv má i kurz české koruny, která po zasedání ČNB výrazněji posílila a zamířila po delší době opět pod 24,50 EUR/CZK, což bedlivě sledují jak exportéři, tak importéři.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat