Česká průmyslová produkce v červenci výrazně poklesla

Škoda Auto a.s., závod Vrchlabí

Průmyslová produkce v červenci oproti červnu výrazně poklesla o 2,6 % a v meziročním srovnání se snížila o 2,8 %. Po očištění o sezónní vlivy se průmyslová produkce vrací lehce nad hodnoty z počátku letošního roku. V červenci znovu zklamaly nové zakázky, jejichž hodnota meziročně poklesla o 3 %.

Co stálo v červenci za tak výrazným meziměsíčním poklesem průmyslové produkce? To dále popisuje analytik splečnoszi Akcenta Miroslav Novák:

Jen velmi mírný růst výroby automobilů (0,4 % m/m) a to i kvůli začátku letních celozávodních dovolených. Zásadní vliv na meziměsíčním poklesu však měl vývoj produkce v dalších velkých odvětvích zpracovatelského průmyslu. Strojírenství (-6,6 % m/m), výroba počítačů (-6,9 % m/m), výroba elektrických zařízení (-1,6 % m/m). A v neposlední řadě prudký pokles výroby ostatních dopravních prostředků (-33,6 % m/m) – konkrétně v tomto odvětví je však výroba velmi volatilní.

V meziročním srovnání průmyslová produkce v červenci poprvé od letošního ledna poklesla. Průmyslových odvětví, které v červenci kladně přispívaly k růstu produkce, mnoho nenajdeme. Výrazněji rostla jen produkce motorových vozidel a růst si připsaly i ostatní dopravní prostředky a opravy a instalace strojů a zařízení. Jinak ve většině odvětvích produkce meziročně klesala – strojírenství, základní kovy, chemický průmysl, výroba nekovových minerálních výrobků a nejvíce energetika.

Červencová čísla z průmyslu naplno odhalila duální vývoj průmyslu, který probíhá od konce loňského roku. Kladně k růstu průmyslu dominantě přispívá sektor automotive, zatímco většina dalších průmyslových odvětví víceméně stagnuje nebo klesá. Zároveň je nutné počítat s tím, že produkce automobilů nebude již s ohledem na vyšší statistickou základnu z druhé půlky loňského roku přispívat tak výrazně kladně do celkového průmyslu.

Žádné zázraky nelze očekávat od nových zakázek, které jsou v útlumu a je rovněž nepravděpodobné, že by se situace v dalších průmyslových odvětvích začala v dalších měsících výrazněji zlepšovat. Optimismus českému průmyslu nepřidávají ani slabá čísla z německého průmyslu (indexy Ifo či PMI neb dnes ráno zveřejněn pokles nových zakázek).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat