Česká koruna mírně posílila, trend na eurodolaru ji ale míjí

business-gde94897dd_1280

Česká koruna dokázala v uplynulém týdnu mírně posílit a přiblížila se úrovním okolo 23,75 EUR/CZK. Částečně pomohl negativní sentiment na trzích vůči dolaru, kterého se investoři v posledních týdnech hojně zbavují. Přesto koruna nedokázala tento trend plně zužitkovat. Většímu posílení zabraňují zejména klesající tržní sazby, kdy aktéři na trhu znovu navýšili sázky na rychlost snižování sazeb ze strany ČNB, a to navzdory jestřábím komentářům z posledního zasedání.

Aktuální výše FRA sazeb implikuje, že trh očekává pokles sazeb do konce roku o zhruba 65 bazických bodů (náš odhad  nadále počítá s poklesem o 50bb). Dvouleté úrokové swapy zároveň poklesly na nejnižší úroveň od loňského jara, což značí očekávání nejen dřívějšího ale i rychlejšího poklesu sazeb.

Vůči dvouletým evropským swapům je rozdíl nejnižší od jara 2021 (cca 1,5 p.b), kdy se koruna obchodovala i díky větší rizikové prémii v kurzu poblíž 26,0 EUR/CZK. Další signály z ČNB, zejména na srpnovém zasedání (3. srpna), tak mohou výrazně ovlivnit budoucí směřování koruny. Trh bude především zajímat, zda bankovní rada ČNB zůstane u volby mezi stabilitou a zvýšením, či zda již připustí možnost diskuze i o případném snižování sazeb.

Tento týden má z tuzemských dat potenciál korunu ovlivnit zveřejnění cen výrobců za červen (středa), obvykle ale trhy na tento údaj příliš nereagují a pro případný viditelnější pohyb by bylo potřeba výrazné překvapení jedním či druhým směrem.

Z globálního hlediska může trh rozhýbat úterní výsledek amerických maloobchodních tržeb. Pokud dorazí slabší výsledek, pro trh půjde o potvrzení, že dochází k rychlému disinflačnímu procesu v americké ekonomice a že naopak dále sílí hrozba ekonomické recese. To by znamenalo, že Fed se již s jistotou blíží do cíle ve zvyšování sazeb a naopak bude muset postupně otvírat téma výhledu jejich snižování.

Právě tato kombinace obav vedla k oslabování dolaru v posledních 14 dnech, kdy dolarový index vůči koši zahraničních měn poklesl na nejslabší úrovně za více jak rok. To ostatně dokazuje i vývoj na eurodolaru, kdy euro poprvé od loňského jara posílilo nad úroveň 1,12 EUR/USD.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat