Česká ekonomika hlásí návrat k mezikvartálnímu růstu

money-g927173e74_1280

Domácí ekonomika se na začátku letošního roku vrátila k mezikvartálnímu růstu. Podle předběžného odhadu ČSÚ konkrétně HDP v 1. čtvrtletí vzrostl oproti 4. čtvrtletí loňského roku o 0,1 %. V meziročním srovnání však HDP o 0,2 % poklesl. Technická recese tuzemské ekonomiky tak skončila, když se koncentrovala do druhé poloviny loňského roku. „Obratem je třeba zmínit, že publikovaný odhad ČSÚ je předběžný, takže se po zpřesnění na konci května mohou tato čísla ještě změnit,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Co lze nyní říci s jistotou, že od poloviny loňského roku domácí ekonomika de facto stagnuje, přičemž klíčovou proměnnou tohoto „nerůstu“ byla slabá spotřeba domácností. Pozitivem je, že negativní dopady technické recese na pracovní trh byly minimální. A v neposlední řadě je třeba i připomenout, že se HDP ve stálých cenách nadále nachází pod výkonem ze 4. čtvrtletí 2019,“ dodává Novák a pokračuje:

Na detailnější vhled do struktury HDP si budeme muset počkat až na konec května. Podle komentáře ČSÚ za minimalistickým mezikvartálním růstem HDP stála především zahraniční poptávka. To již ostatně dopředu signalizovala lednová a únorová čísla ze zahraničního obchodu, když začátek letošního roku byl ve znamení stabilizace vývozu a dovozu. Spotřeba domácností naopak do HDP i nadále přispívala negativně, když začátek letošního roku byl ještě ve znamení velmi vysoké inflace. A v neposlední řadě poklesla podle ČSÚ i tvorba hrubého kapitálu.

Vyhlídky ohledně dalšího vývoje tuzemské ekonomiky se nicméně začínají vyjasňovat. Předpokládám, že se spotřeba domácností začne stabilizovat se zpomalováním inflace a svižným růstem nominálních mezd. Stabilizaci spotřeby domácností potvrzuje i zvyšující se spotřebitelská důvěra. Zahraniční obchod bude pozitivně ovlivňován vývozem a nižším dovozem díky stabilizaci cen ropy a zemního plynu. Otazníkem je vývoj investic a nevyzpytatelných zásob. Výsledně se pro letošek zvyšují šance pozitivního růstu domácí ekonomiky v rozmezí 0,2 % až 0,7 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat