Ceny v českém zemědělství dál padají

man-1866559_1280

Ceny průmyslových výrobců i v červenci meziměsíčně poklesly, byť tentokrát pouze o jednu desetinu, jak očekával trh. Meziročně vzrostly ceny o 1,4 %, což je výsledek přesně mezi naší a tržní prognózou. Růst cen průmyslových výrobců tak nadále zpomaluje a jedná se o nejnižší hodnotu od začátku roku 2021.

Ceny v zemědělském sektoru dále padají, v meziměsíčním srovnání o 4 % a v meziročním dokonce o 14,3 %, což je ještě vyšší pokles než v předchozích dvou měsících (květen o 10,2 %, červen o 13,8 %), kdy byl poprvé po dvou letech zaznamenán pokles v tomto segmentu. Tyto čísla naznačují, že by ceny některých potravin mohly začít klesat nebo alespoň nerůst tak jako doposud. Ostatně již v červenci ceny potravin meziměsíčně poklesly o 0,2 %.

Do této doby ceny potravin přispívaly k vyšší inflaci, ale pokud by se ceny vyvíjely pozitivním směrem, jak se zdá podle posledních údajů, tak by se to mohlo projevit rychlejším snižováním spotřebitelské inflace. Na druhé straně ceny stavebních prací vzrostly opět meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 4,8 %. Ceny tržních služeb pro podniky se v meziměsíčním srovnání snížily o 1,3 % a v meziročním byly vyšší o 5,6 %.

Inflační tlaky na straně výrobců tak dále ustupují. V období slabé poptávky snižují výrobci své cenové požadavky a snaží se si udržet stávající zákazníky a přilákat nové. Zároveň pokračuje uvolňování v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, což se projevuje v rozpouštění nahromaděných zásob. To vše působí pozitivně i na výši spotřebitelské inflace.

Pro Českou národní banku se tak jedná o další pozitivní zprávu, že inflace směřuje k jejímu inflačnímu cíli. To znamená, že přestože bylo na tiskové konferenci řečeno guvernérem Alešem Michlem, že na dalším zasedání bankovní rady jsou všechny možnosti nastavení úrokových sazeb možné, tento výsledek nedává prostor pro případný hike.

Naopak během podzimu začne diskuze ohledně uvolnění měnové politiky, což by mělo vliv i na kurz koruny, která by měla během zbývající části roku 2023 dále oslabovat.

Podíváme-li se na jednotlivé kategorie cen průmyslových výrobců, tak nejvíce v meziměsíčním srovnání klesly opět ceny chemických látek a chemických přípravků (o 3,3 %). Rovněž se snížily ceny základních kovů (o 2,0 %), ostatních nekovových minerálních výrobků (o 1,0 %) a potravinářských výrobků (o 0,7 %), z toho mléčných výrobků (o 2,3 %) a průmyslových krmiv (o 3,0 %) Naopak stouply ceny zejména koksu a rafinovaných ropných produktů, což lze přisuzovat rostoucím cenám pohonných hmot od konce června. Rostly rovněž ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 0,6 %), z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 0,8 %.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat