Ceny průmyslových výrobců v březnu výrazně poklesly

Statistika cen v průmyslové výrobě ukázala za březen meziměsíční pokles o 1,0 %, čímž se meziroční dynamika dostala na 10,2 %. I díky vysoké srovnávací základně to znamená výrazný pokles proti únoru, kdy ceny meziročně rostly o 16,0 %. Hodnota je tak nejnižší od října 2021.

Výrazně ceny meziměsíčně klesaly i u zemědělských výrobců, kde došlo ke zlevnění o 3,2 %. Meziroční dynamika tím poklesla z únorových +22,2 % na +11,6 %. Ceny naopak meziměsíčně rostly u stavebních prací (+0,4 % m/m; +9,4 % r/r) a u tržních služeb pro podniky (+1,5 % m/m; +5,7 % r/r).

S výjimkou lednového skoku o 6 % dochází u průmyslových výrobců ke kontinuálnímu zpomalení cenových tlaků. Meziměsíčně ceny klesaly v listopadu (-1,0 %), prosinci (-1,1 %), únoru (-0,3 %) a nyní i v březnu (-1,0 %). Za posledním meziměsíčním poklesem stojí zejména vývoj u energií, kdy v březnu ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly nižší o 3,4 %. To z celkového výsledku ubralo 0,7 procentního bodu.

„Pozitivně se projevil i ústup cen chemických látek (-3,0 %), papíru a papírových výrobků (2,8 %), snížily se i ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. V meziročním srovnání naopak energie i nadále hrají hlavní roli, kdy na 10,2% procentním růstu se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu podílejí více jak čtyřmi procentním body. Proinflační signál pak přichází také ze strany potravinářských výrobků, které do výsledku přidávají 2,4 p.b.,“ komentuje data Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

Březnový pokles cen u průmyslových výrobců představuje podle něj důležitý signál, že lednový výkyv neznamenal otočku trendu, naopak že ceny dále pokračují v poklesu.

Rychlejší pokles proti odhadu analytiků je způsoben zejména nečekaně silným zlevněním u energií. To by mělo pomáhat v mírnění dalších proinflačních tlaků ve vztahu ke spotřebitelským cenám a přispívat k rychlejší normalizaci cenového vývoje v reálné ekonomice.

„Trh v reakci na dnešní výsledky mírně snížil svá očekávání ohledně přísnosti ČNB. Před devátou ráno FRA sazby naznačovaly očekávaný pokles základní úrokové sazby ke konci roku o necelých 50bb, po zveřejnění došlo k posunu zhruba o 10bb směrem k rychlejšímu snižování sazeb. Z pohledu celoročního vývoje očekáváme nárůst cen u průmyslových výrobců v průměru o 8 %. Současný vývoj je v souladu s tímto odhadem,“ dodává Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat