Bilance zahraničního obchodu je opět v plusu

europe-4689510_1280

Bilance zahraničního obchodu se zbožím dosáhla v březnu přebytku 15,9 mld. Kč, meziměsíčně je to o miliardu více.
Do statistik se promítlo mimo jiné zvolnění cenových tlaků na nabídkové straně. Například v březnu minulého roku byla bilance zahraničního obchodu o 28,1 mld. Kč nižší, a to částečně kvůli deficitu obchodu s ropou a zemním plynem ve výši 15,9 mld. Kč. Letos v březnu se schodek obchodu s ropou a zemním plynem snížil na 10,8 mld. Kč. Značnou podporu (stejně jako v lednu i únoru) dodal přebytek obchodu s motorovými vozidly o 18,9 mld. Kč.

Vývozy i dovozy během ledna až března meziměsíčně nominálně klesaly (po sezónním očištění). Průměrné tempo poklesu vývozů je 0,9 %, dovozů 0,6 %.

„Aktuální ekonomický vývoj má protichůdný vliv na zahraniční obchod. Zmíněné zlepšení směnných relací tlumí nominální vývoj dovozů a tím zlepšuje celkové saldo. Nicméně ke snížení nákladových cenových tlaků dochází zčásti díky snížení poptávky, což naopak doléhá na výkon vývozů a negativním dopadem na celkové saldo,“ říká  David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Ani obávané oživení ekonomiky Číny není podle něj prozatím dostatečně silné, aby převýšilo zpomalení ekonomik v Evropě a ve výsledku vedlo k nárůstu cen energií.

„Naše prognóza ze začátku března počítá s deficitní bilancí zahraničního obchodu těsně pod 60 mld. Kč. Z dnešního pohledu je ale pravděpodobnější nižší deficit. Jednak přebytek bilance za 1Q23 je vyšší, než jsme očekávali, navíc aktuálně očekáváme mírnější vývoj cen energií na světových trzích v průběhu letošního roku,“ dodává Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat