Bezpečnostní kontroly na letišti budou pro cestující pohodlnější

passport-control-g038c5da7f_1280

Bezpečnostní kontrola na Letišti Václava Havla Praha na druhém terminálu by postupně do roku 2026 měla být pohodlnější. Cestující by při průchodu rentgenem s palubním zavazadlem už nemuseli řešit, kolik tekutin si s sebou mohou vzít a zároveň by v kufru mohli ponechat elektroniku. Počítá s tím nový projekt Letiště Praha na výměnu detekčních technologií.

Cílem je zvýšit komfort cestujících při bezpečnostní kontrole, říká Radek Kučera, výkonný ředitel Bezpečnosti Letiště Praha. „V plánu je pořízení rentgenů s počítačovou tomografií, které umožňují ponechat tekutiny i všechna elektronická zařízení uvnitř zavazadla. Díky této technologii bude také možné uvolnit pravidlo o deklaraci a přepravě tekutin s limitací objemu do 100 mililitrů.“

Postupnou výměnu těchto rentgenů do procesu bezpečnostních kontrol na Terminálu 2 Letiště Praha plánuje zavést v letech 2024 až 2026. Na Terminále 1,  odkud se odlétá do destinací mimo schengenský prostor, se zatím tato změna nepromítne. „Implementace nových zařízení pro Terminál 1 se váže na stavební úpravy a další rozvoj letiště,“ vysvětluje Kučera.

Cestující si v současné době na palubu letadla s sebou mohou vzít tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu jednoho litru na osobu.

Limit tekutin byl zavedený v roce 2006. Tehdy britská policie oznámila, že se jí podařilo zabránit útokům na letadla do USA, při kterých údajně chtěli teroristé využít výbušniny vyrobené až na palubě letounu z kapalin, proto je zakázána přeprava většího objemu tekutin a gelů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat