Německo o víkendu odpojilo ze sítě své poslední jaderné elektrárny. S rozhodnutím federální vlády však nesouhlasí Bavorsko, které chce ponechat jádro v provozu. Týká se to i bavorské elektrárny Isar 2. Upozornil na to web Euractiv ve svém pravidelném newsletteru The Capitals.
„Dokud krize neskončí a přechod na obnovitelné zdroje nebude dokončen, musíme až do konce desetiletí využívat všechny dostupné druhy energie,“ prohlásil bavorský konzervativní ministerský předseda Marcus Söder.
Podle představitelů bavorské opozice jsou Söderovy výroky předvolební strategií před nadcházejícími říjnovými volbami do spolkových sněmů.
Zatímco Německo od jaderné energetiky odstupuje, jiné země EU se na budoucnost jádra dívají odlišně. Příkladem je Finsko, které po více než deseti letech problémů a odkladů spustilo jaderný reaktor Olkiluoto 3 na jihozápadě země.
Podle odhadů pokryje reaktor přibližně 14 % spotřeby elektřiny v zemi. Celkově by areál v Olkiluotu měl pokrýt 30 %. Podpora jaderné energie ve Finsku prudce roste – v posledním průzkumu se pro její podporu vyslovilo 83 % Finů