Americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Poprvé od roku 2000

Dlouho očekáváné zasedání Fedu je tu. Americká centrální banka dnes podle našeho i tržního odhadu zahájí cyklus zvyšování úrokových sazeb hikem o 50bb. K takovému kroku přistoupila naposledy v květnu roku 2000. Úrokové sazby se tím dostanou do koridoru 0,75 – 1,00 %.

Fed dále okomentuje plánovaný postup kvanitativního uvolňování, tedy snižování své bilanční sumy, která během covidu podstatně vzrostla. V pozadí si mezitím Evropská centrální banka (ECB) chystá půdu k tomu, aby Fed mohla ve zvedání sazeb následovat. Isabel Schnabel z ECB v rozhovoru pro německý Handelsblatt zmínila zatím nejvíce jestřábí větu, že „mluvení již není dost a je třeba jednat“. Současně dodala, že si z dnešní perspektivy dokáže představit zvýšení úrokových sazeb již v červenci.

Před zasedáním Fedu dorazila ještě várka amerických ekonomických dat ukazujících na tamní robustní domácí poptávku. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen byly revidovány nahoru na 1,1 %, což signalizuje pokračující investiční aktivitu. Tovární objednávky v březnu vzrostly o 2,2 % z předchozích 0,1 % ukazující na robustní poptávku ve výrobě. Příchozí data jen potvrzují, že pokles americké ekonomiky v Q1´22 z důvodu zásob a čistých exportů nezhoršuje krátkodobý ekonomický výhled.

Naopak pro další měsíce směrodatnější komponenty jako fixní investice, domácí spotřeba a vývoj zaměstnanosti byly silné. Fed by se proto překvapivým poklesem HDP v prvních třech měsících 2022 neměl cítit omezen. Zvýšení o 50bb je proto stále nejpravděpodobnější variantou. Současně šéf Fedu Powell nastíní plán ohledně snižování bilance Fedu, která se prudce zvýšila během pandemie.

Z posledního zápisu Fedu vyplývá, že snižování bilance by mohlo probíhat tempem 60 mld. dolarů. To by bylo mnohem rychlejší než v letech 2017-19, kdy Fed naposledy snižoval bilanci tempem 30 mld. dolarů. Díky relativně agresivní plánované restriktivní měnové politice Fedu (zvedání sazeb plus snižování bilance) se do příštích měsíců dají očekávat narůstající výnosy amerických státních dluhopisů a podpora pro dolar vůči euru.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat