Aktiva bankovního sektoru vzrostla na 9 789 mld. Kč

Celková suma aktiv bankovního sektoru se v březnu zvýšila o 0,6 % meziměsíčně na konečných 9 789 mld. Kč. Stejnou měrou zhruba 29 mld. Kč přispěly k růstu úvěry u centrálních bank a úvěry klientské, dalších 34 mld. Kč přidaly dluhové cenné papíry v držení bank. Meziroční tempo růstu bilanční sumy lehce zrychlilo na 2,5 %.

Celkové vklady uzavřely první čtvrtletí v objemu 6 625 mld. Kč, což je hodnota o 0,3 % nižší než v předchozím měsíci. „Důvodem je především pokles vkladů vládních institucí o více než 34 mld. Kč. Bez jejich vlivu by celkové vklady vzrostly o 0,3 % meziměsíčně,“ vysvětluje Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.

Meziroční tempo růstu vkladů se lehce zpomalilo, přesto se udržuje nad 7% hranicí, konkrétně na 7,3 %. Zatímco nefinanční podniky navýšily v březnu své depozitní účty o 0,9 % m/m, vklady obyvatelstva stagnovaly.

„Z hlediska časové struktury vkladů došlo k poklesu především na běžných účtech (-18 mld. Kč m/m), což však není v březnu mimořádná událost v souvislosti s vyúčtováním daní z příjmů.  Celková suma nad-vkladů lehce poklesla, přesto zůstává nad hranicí 400 mld. Kč. Od počátku roku můžeme naprostou většinu růstu nad-vkladů připsat nefinančním podnikům (+83 mld. Kč), zatímco nad-vklady obyvatelstva vzrostly jen velmi mírně o 6 mld. Kč,“ říká Lenka Kalivodová.

Celkové úvěry v průběhu března vzrostly o 0,7 % meziměsíčně na konečných 4 117 mld. Kč. Oproti tomu, na co jsme byli v uplynulých letech zvyklí, rostu především úvěry krátkodobé a střednědobé se splatností do 5 let, zatímco dlouhodobé v letošní roce rostou jen velmi mírně.

Meziroční tempo růstu celkových úvěrů zůstává pod 5% hranicí, konkrétně na 4,9 %. K jarnímu oživení došlo v úvěrech obyvatelstvu, kde po sedmi měsících překročil objem nově poskytnutých hypoték hranici 10 mld. Kč. To mírně vylepšilo meziroční srovnání, přesto je čtvrtletní produkce nových hypotečních úvěrů o 66 % nižší než v minulém roce.

Spotřebitelské úvěry stále vykazují stabilní poptávku a díky tomu jsou nové spotřebitelské úvěry v letošním prvním čtvrtletí o 2,1 % vyšší než vloni. V segmentu firemních úvěrů se v březnu zvýšil objem nových obchodů, a to jak korunových (27,6 mld. Kč), tak denominovaných v EUR (21,1 mld. Kč). V součtu bylo za první čtvrtletí letošního roku poskytnuto lehce přes 125 mld. Kč nových firemních úvěrů, což je o 39 % méně než v loňském roce.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat