Zdražovaly potraviny v Česku skutečně nejvíce v Evropě?

chocolate-2202123_1280

Ceny potravin přispívají k české inflaci nemalým dílem a v posledních týdnech se jejich porovnávání se zahraničím stalo velkým tématem. Je tomu však skutečně tak, že v Česku potraviny zdražovaly v roce 2022 výrazněji než ve zbytku Evropy a naopak dnes jsou “pozadu” se zlevňováním?

Při pohledu na data Eurostatu porovnávající ceny zemědělské produkce, ceny potravinářského průmyslu a ceny potravin na pultech se zdá, že situace v Česku je sice z pohledu spotřebitele o něco horší než v sousedním Německu. Na druhou stranu se výrazně z evropských trendů nevymykáme, tedy alespoň prozatím (detailní data Eurostatu jsou k dispozici k prosinci 2022).

Je pravda, že index světových cen potravin (FAO) začal po extrémním nárůstu klesat již v dubnu 2022. Dopad na ceny zemědělské produkce v EU byl však postupnější a ty dosáhly svého vrcholu zpravidla až v průběhu léta (červenec/srpen) a od té doby postupně klesají – to platí i o Česku.

Současně se však ukazuje, že napříč Evropou dál rostou ceny produkce potravinářského průmyslu i ceny potravinářského zboží na pultech (po započtení marží maloobchodníků) – tam na konci roku 2022 ještě vrcholu dosaženo nebylo. A i tento trend Česko kopíruje.

Při porovnání celkového zdražení potravinářského zboží na pultech (oproti roku 2019), patří Česko skutečně k těm spíše dražším. Na druhou stranu oproti celému středoevropskému regionu a Německu se ani v tomto výrazněji nevymyká – v Česku jsou potraviny v průměru o 36 % dražší, zatímco v Německu o 29 % (viz graf) , v Polsku o 35 % a na Slovensku o 39 % (vše při porovnání s rokem 2019).

Výrazně vyčnívá pouze Maďarsko, kde pravděpodobně i kvůli slabšímu forintu a celkově vyšší inflaci zdražily potraviny v průměru o 74 %. Je pravdou, že některé jihoevropské země v čele s Francií mají o poznání nižší potravinovou inflaci (ceny na pultech jsou v průměru zhruba o 17 % vyšší oproti roku 2019), tomu odpovídá výrazně nižší nárůst cen francouzské zemědělské produkce. Ten může kromě jiného souviset i s masivní podporou, které se dostalo francouzským farmářům na podporu boje s energetickou krizí v roce 2022 (například skrze dotace na levnější pohonné hmoty).


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat